דפים - דף פתיחה
כניסה
כתובת: רחוב יערה 1, שדרות
טלפון : 08-6624000
פקס : 08-6898910
שעות קבלה: א' ב' ד' ה' 08:30-16:00 ג' 08:30-12:30 ו- 15:30-18:00

 

ברוכים הבאים

לאתר של גן הרדוף 

 

60 שניות על צמח ההרדוף 

גן הרדוף
 

תיאור שיח ירוק-עד שגובהו 1.5 – 4  מ'. הצמח מסתעף מבסיסו לענפים רבים, זקופים וגמישים. העלים מרובים והם ערוכים בזוגות נגדיים או בשלשות לאורך הענפים. העלה סרגלי (2*15 ס"מ ), קצהו מחודד מאד ושפתו תמימה. העלים גלדנים מאד וכמעט אין הבדל בין צידם העליון לצידם התחתון. העלים , הגבעולים והפירות מכילים מיץ חלבי רעיל מאד, המגן על הצמח מפני רעייה. במקומות שהרדוף גדל בצפיפות לא גדלה תחתיו כל צמחייה עשבונית, כיוון שחומרי הרעל שבעלים שנשרו מונעים נביטת צמחים. הפרחים גדולים, צבעם ורוד- לילך עז, והם נישאים בקבוצות בראשי הענפים. צורת הפרח מסמר – משפך, קוטר הכותר 3-4 ס"מ ואורכו 5-6 ס"מ.

 

הפרח מחומש אברים – 5 עלי גביע 5 עלי כותרת ו5 אבקנים. מספר עמודי העלי 1-2. לוע הכותרת מוקף עטרה מצויצת. בקצה האבקנים מצוי זיף שעיר שזור שתפקידו אינו ברור.

הפרי מאורך והוא מוקף משתי מפוחיות גליליות. אורכו כ20 ס"מ וקוטרו 1 ס"מ. כשהפירות מתייבשים קשוות המפוחית מסתלסלות ונפתחות לאורכן. הזרעים מרובים ולהם ציצית שערות מפותחות, הנושאת את הזרע ברוח למרחקים.

 

האבקה -  תעלומה היא מי מבקר ומאביק את פרחי ההרדוף. הפרח אינו מייצר תוף ואל האבקה שלו לא ניתן להגיע . בהתאם לכך שהצמח איננו מציע כל גמול מזוני למאביקים אכן תצפיות רבות בישראל לא הצליחו לגלות מי המאביקים שלו. רפרף ההרדוף אינו מבקר כלל בפרחי ההרדוף ושמו בא לו על כי זחליו אוכלים את העלים (ראה להלן) . בניסיונות שנערכו בעמק כנרות בחולה ובירושלים נמצא כי הפרחים חונטים פירות ללא ביקור של חרקים מאביקים. אפשר לשער כי ההרדוף עבר במשך האבולוציה לשיטת האבקה עצמית לאחר שהמאביקים הטרופיים שהיו לו נכחדו. אם כך – מדוע הוא מפתח עדיין פרחים גדולים ואטרקטיביים כל כך?

   
     

 

 

 לוח הודעות רץ